blog foto 296x300 - Syndrom chronicznego zmęczenia – co to takiego?Każdy z nas odczuwa skutki przemęczenia. Czasem jest to spowodowane długotrwałą pracą, kiedy indziej wykonywaniem innych obowiązków, również pochłaniających wiele energii. Zdarza się jednak, że ogólne wyczerpanie organizmu utrzymuje się na dłużej i świadczy o schorzeniu, nazywanym fachowo syndromem chronicznego zmęczenia.

Przypadłość ta występuje również pod nazwą zespołu przewlekłego zmęczenia i cechuje się dużą uciążliwością (potrafi przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności lub nawet uniemożliwić ich ukończenie).

Objawy chronicznego zmęczenia

Najczęstszymi i jednocześnie najbardziej odczuwalnymi objawami chronicznego zmęczenia są brak energii oraz utrzymujące się uczucie senności. Aby jednak móc mówić o tym schorzeniu, oba symptomy muszą się utrzymywać przez co najmniej pół roku. Osoby, cierpiące na tę przypadłość, mogą też nieznacznie tracić na wadze. Sporadycznie pojawiają się u nich problemy z pamięcią krótkotrwałą, bóle głowy oraz obojętność emocjonalna. Trzeba naturalnie zdawać sobie sprawę z tego, że choroba nie wiąże się jedynie ze spadkiem aktywności psychicznej, ale i dotyczy aktywności fizycznej.

Przez wzgląd na swoją mało klarowną postać, chroniczne zmęczenie jest często mylone z depresją bądź innymi schorzeniami na tle psychicznym. Niektórzy lekarze nie uznają go zresztą za osobną przypadłość.

Jak leczyć?

Niestety, nie wynaleziono złotego środka, który pomógłby w walce z chronicznym zmęczeniem. Jest tak głównie dlatego, że specyfika choroby potrafi być bardzo różna – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Najlepiej od razu udać się do specjalisty. Lekarze najczęściej stosują terapię z wykorzystaniem środków antydepresyjnych, a ją z kolei warto połączyć z ćwiczeniami fizycznymi oraz odpowiednio przygotowaną psychoterapią.

Naturalne sposoby na zmęczenie

W przypadku chronicznego zmęczenia z pomocą przyjdzie nam również natura. Dla cierpiących na tę przypadłość lub po prostu dla osób, odczuwających spadek energii idealnym wyborem będą żeń-szeń Fałszywy oraz owoc Goji. Oba te cenne składniki zawiera w sobie naturalny preparat Phyto Life, przygotowany przez Earth Power. W starciu z chorobą na pewno pomogą też pozostałe rośliny, zawarte w specyfiku – aloes zwyczajny zapewni ogólne wzmocnienie organizmu, korzeń rdestu wielokwiatowego zaradzi bezsenności, a cytryniec chiński pozwoli pozbyć się uczucia fizycznego wyczerpania. Najważniejsze jednak, by nie zapominać o codziennych ćwiczeniach aktywizujących, a w razie nasilenia się objawów pomyśleć odpowiedniej terapii.